Pomysł na #prezent

Zbliżają się #Mikołajki i #Święta Bożego Narodzenia. I raczej nie wyobrażam sobie niebieskiego, który zakupy prezentowe zostawia na ostatnią chwilę. Ja tego bardzo nie lubię. Zazwyczaj już pod koniec października zaczynam myśleć o tym co dla kogo, tak żeby wszystko zdążyło dotrzeć na czas (nie lubię przepłacać w sklepach stacjonarnych, a do tego 5 grudnia jest najczęściej #DzienDarmowejDostawy, no i wcześniej #BlackFriday, więc sporo okazji by zaoszczędzić 😊).

Jeśli macie problem, jaki #prezent kupić przyjaciółce, mamie, tacie, bratu czy siostrze, koledze czy koleżance z klasy to szczerze Wam polecam książkę Joanny Rubin pt. ‘Twarze polskiego biznesu. Rozmowy na kawie’. Jest to #książka uniwersalna właśnie dla wielu osób.

Mi towarzyszyła podczas jednego z długich weekendów w czerwcu w 2016 r. 🙂 A była również polecana przez magazyn #Sukces i dodawana do prenumeraty, jako prezent. No dobra, ale o czym jest ta książka?

Jeśli myślicie, że jest to książka-poradnik – to nie. Nie ma tam złotych zasad, kroków które trzeba wykonać, aby wejść na szczyt. Jest to zbiór wywiadów, opartych o zasadę, że wiedzą warto się dzielić, że niektórzy są jak bańka-wstańka, a wielu aby odnaleźć ten biznes ostateczny, musiało się pożegnać z kilkunastoma (kilkudziesięcioma?) wcześniejszymi. Ale próbowali. I dla mnie z tej książki najważniejsze motto, które pochodzi jest od Pana Wojciecha Kruka “Jeśli spróbujesz to może ci się uda. Jeśli nie spróbujesz, to ci się nie uda na pewno”. Myślę, że to bardzo niebieskie 🙂

Niestandardowa #propozycja

Nie jest to książka standardowa. Czyta się ją lekko i przyjemnie. Oprócz ciekawej treści i różnorakiego spojrzenia na wiele kwestii, zachwyca swoją strukturą. Otóż na samym początku dowiadujemy się, jakich bezcennych kapitałów nauczyła się autorka książki –  Asia Rubin, podczas jej pisania:

10 bezcenych kapitałów A. Rubin

Co najmniej połowę z tej listy wskazałabym, jako punty niebieskie. Myślę, ze szczególnie bliski sercu jest punkt 6. Nasz niebieski profesjonalizm.

W podobnym charakterze utrzymane są ilustracje do poszczególnych wywiadów. Aa, no najważniejsze. Bohaterami książki “Twarze polskiego biznesu” są:

  • dr Irena Eris (Laboratorium dr Irena Eris)
  • Teresa Mokrysz (Mokate)
  • Solange Olszewska (Solaris Bus&Coach)
  • Joanna Klimas
  • Piotr Voelkel (Grupa Kapitałowa VOX)
  • Wojciech Kruk
  • Rafał Brzoska (InPost)
  • prof. Andrzej Blikle
  • Michał Czekalski i Łukasz Olek (Internetowy Kantor)
  • dr Joanna Heidtman, która podsumowała całość.

Przed każdym z wywiadów znajduje się ilustracja, streszczająca to co przeczytamy wewnątrz. Podoba mi się to bardzo, bo jest utrzymane na wysokim poziomie, a jednocześnie jest zupełnie inne. Nie widziałam jeszcze takiej propozycji na rynku.

twarze_polskiego_biznesu_w_kruk2

Asia ma ten niezwykły dar. Potrafi pytać, tak wyjątkowo. I naprawdę zadaje tych pytań wiele. Mam to szczęście, że jest moją przyjaciółką i od jakiegoś czasu możemy się nawzajem od siebie uczyć. Ale nie dlatego polecam Wam jej książkę. Polecam, bo wiem, że to nie są puste słowa, bo myślę, że spodoba się ona wielu czytelnikom i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Bohaterowie są tak różni. I nie spodziewajcie się tych samych pytań do każdego. To by było okropnie nudne. W zasadzie każda historia mogłaby być osobnym materiałem.

A ja też chcę być z Wami szczera, bo uważam, że tylko tak zbudujemy fajną relację. Zresztą tak, jak obiecałam na początku. A co najśmieszniejsze – Asia po prostu już taka jest – ciekawska. Czasem mam wrażenie, że nawet dziecko nie miałoby odwagi o coś zapytać, a Asia tak. I nie ma oporów. Wiecie jakie to dla niebieskiego imponujące? 🙂 Bo on nie ma takiej śmiałości. I z jednej strony bardzo się cieszę, że nie wszyscy możecie znać ją osobiście (wtedy nie miałaby już dla mnie w ogóle czasu :)), a z drugiej mi przykro, bo dzięki niej Wasze życie byłoby fajniejsze 🙂

Do kawki, na dobranoc i na śniadanie

Zresztą, jeśli macie niedosyt lub chcecie poczytać o świadomych i mądrych liderach, relacjach uczeń-mistrz, procesach zmian od strategów i psychologów biznesu to zapraszam Was na bloga Asi nakawie.pl. Jej wywiady publikowane są również na łamach czasopisma Benefit, czy na platformie Sukces Pisany Szminką. Ma również na swoim koncie książkę napisaną na zlecenie Leroy Merlin (publikacja wewnętrzna dla pracowników firmy). Wg Asi Rubin rozwój zawodowy można przyrównać do podróżowania, zmierzania się ze sobą, a niekoniecznie z innymi. I choć Asia ciągle się rozwija, zdobywa kolejne szczyty, a i droga jeszcze pewnie długa, to ja wiem, że któregoś dnia zadzwoni do mnie i powie: “Karolcia MAM to”. A ja odpowiem: “Aśka jesteś wielka! To kiedy lecisz na ten wywiad do Richarda Bransona?”. A wtedy ja jej po niebiesku zorganizuję przelot, hotel i może jeszcze jakieś atrakcje turystyczne? Zobaczymy 🙂 A może polecimy razem? Asia co Ty myślisz? 😉

Asia nie wie, że postanowiłam napisać ten post. Jestem ciekawa nie tylko jej reakcji, ale również Waszej. A może już znacie tę pozycję? Podzielcie się Waszymi refleksjami w komentarzu. Postaram się, aby przed grudniem była jeszcze jedna rekomendacja fajnej książki. Myślę, że dla niebieskich będzie super, choć myślę, że i wielu już ją może znać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *